Zmieniamy edukację.
Projekt “Rethinking Education – zmieniamy edukację” powstał w odpowiedzi na kryzys związany z koronawirusem. Chcemy stworzyć rozwiązanie, które realnie wpłynie na rzeczywistość związaną z edukacją zdalną.
To oddolna inicjatywa pro publico bono, w pełni finansowana poprzez swoją pracę przez osoby w niego zaangażowane. Inicjatorem przedsięwzięcia jest Greenhat Innovation. Oprócz DT w Szkole partnerami współtworzącymi go są Service Design Network Poland, LEMLab, Happy Color oraz iteo.
Podsumowanie projektu odbyło się w ramach konferencji pod patronatem MEN pt. “Projektowanie rozwiązań dla edukacji, czyli design thinking po polsku 2020“. Nagranie ze spotkania obejrzysz >> tutaj.
Sprawdź działania realizowane w ramach projektu!
“Trzy światy” – badanie uczniów, rodziców i nauczycieli
Przeprowadziliśmy ogólnopolskie badanie w formie jakościowych ankiet oraz wywiadów pogłębionych wśród rodziców, nauczycieli oraz uczniów. Żeby sprawdzić różne perspektywy na nauczanie zdalne, zebraliśmy informacje od ponad 350 osób. Wyniki przedstawiamy w opracowaniu “Trzy światy – edukacyjne ścieżki doświadczeń w dobie kryzysu“.
W 7 rozdziałach przechodzimy od nakreślenia sytuacji wyjściowej w momencie zamknięcia szkół, przez adaptację, budowanie relacji, (nie)równość szans, nowy rytm, nowe kompetencje aż do edukacji przyszłości.
Tworzyliśmy go z myślą o projektantach rozwiązań edukacyjnych, poszukujących nowych rozwiązań dyrektorach i nauczycielach oraz innych inicjatorach zmian w oświacie.
Autorkami są: Marta Kuroszczyk (liderka etapu badawczego), Agnieszka Gliszczyńska, Natalia Urbańska, Agnieszka Kaim, Agata Ciesielska i Ewa Tomczak. W podsumowaniu materiału wspierały nas także Magdalena Brzuska, Ewa Zielina i Dorota Grzesiczek.
>> pobierz “Trzy światy”
inspiracyjne webinary
Odbyło się 5 webinarów, na których goście opowiadali o swoim spojrzeniu na edukację i jej przyszłość.
- Inne spojrzenie na edukację – Zuzanna Skalska
- Szkoła ma być dla ucznia – Tomasz Tokarz
- Domowe melodie – Agata Bisping
- Kiedy odpoczniemy? – Ewa Tomczak
- Kompetencja międzykulturowa w pracy nauczyciela – Barbara Bartczak
generowanie pomysłów
Tablica na warsztaty ideacji przygotowana przez Agatę Ciesielską z Service Design Network Poland.
Bank pomysłów – pomysły zebrane po warsztatach i uporządkowane przez projektantki z iteo: Magdalenę Brzuskę, Dorotę Grzesiczek i Ewę Zielinę.
książeczka
Polecamy bezpłaty zbiór opowiadań „Uśmiechnij się! W domu też jest fajnie” przygotowany specjanie dla dzieci i rodziców, którzy mierzą się z izolacją i edukacją zdalną.
Książęczka powstała w ścisłej współpracy z Happy Color. Zawiera krótkie opowiadania i ćwiczenia kreatywne dla najmłodszych, których celem jest dostarczenie okazji do wytchnienia, wspólnej zabawy i budowania bliskości.
>> pobierz książeczkę
.
Zaangażowane z DT w Szkole
.
zapraszamy do kontaktu
Zróbmy razem coś dobrego!