15 marca 2025 roku startuje kolejna edycja Akademii Moderatorów Design Thinking (DT, myślenia projektanckiego) dla nauczycieli i wykładowców. W nowej, kompleksowej formule uczestniczki i uczestnicy rozwijają kompetencje moderatora DT przechodząc przez 3 kroki:
- Dobrze wystartuj
4-godzinne warsztaty projektowe, na których poznasz sposób myślenia i działania projektantów - Zaprojektuj
5 3-godzinnych spotkań warsztatowych, na których doświadczysz współpracy zespołowej w podejściu design thinking. - Poprowadź swój zespół
12 półtoragodzinnych spotkań grupowych dających wsparcie w moderowaniu pracy własnego zespołu
>> Sprawdź szczegóły programu Akademii Moderatorów Design Thinking <<
.
Z poniższego nagrania z odpowiedziami na najczęstsze pytania (30 min) dowiesz się:
- Co daje Akademia Moderatorów Design Thinking?
- Dla kogo będzie to dobry wybór?
- Jak wygląda grupa w programie?
- Co otrzymasz w ramach Akademii?
- Ile czasu trzeba przewidzieć na realizację całego programu?
- Na czym polegają poszczególne kroki?
- Jak wygląda harmonogram najbliższej edycji?
- Jak wyglądają kwestie finansowe?
.
> Rezerwuj swoje miejsce <<
.
A jeśli wolisz poczytać zamiast oglądać…
Transkrypcja nagrania
.
Cześć, dzień dobry! Nazywam się Ewa Tomczak i jestem właścicielką marki Design Thinking w Szkole. Nagrywam to wideo po to, żeby odpowiedzieć na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące Akademii Moderatorów Design Thinking dla nauczycieli i wykładowców. Dowiesz się jak zorganizowany jest cały proces, dla kogo jest przygotowany i co dostaniesz zapisując się na Akademię.
Zapraszam Cię serdecznie.
.
Co daje Akademia Moderatorów Design Thinking?
Akademia to jest nasz najmocniejszy program, podczas którego realnie uczysz się jak projektować i prowadzić pracę zespołów w podejściu DT (design thinking, myślenie projektanckie), czyli jak być prawdziwym moderatorem design thinking. W trakcie tych procesów są konkrety – jest mnóstwo praktyki, bo uczysz się tutaj głównie przez działanie, ale też wiedzy merytorycznej, do której możesz łatwo sięgać.
Wszystkie trzy kroki obejmują w najbliższej, ósmej już edycji, aż 8 miesięcy. Proces jest zaplanowany tak, żebyś krok po kroku mogła / mógł dobrze poznać metodę, doświadczyć jej z różnych perspektyw i przećwiczyć to jak w praktyce wygląda realizacja projektów. Nie bylibyśmy w stanie zrobić tego w ciągu trzech czy pięciu dni.
Jeśli więc szukasz programu, który porządnie Cię przygotuje, przeprowadzi Cię przez meandry design thinking, uporządkuje Twoją wiedzę projektową od A do Z, i zapewni Ci siatkę bezpieczeństwa przy Twoim pierwszym projekcie z własnym zespołem, zapraszam Cię na Akademię. Przez praktykę zdobędziesz pewność, że możesz i umiesz tak pracować z grupą.
.
Dla kogo będzie to dobry wybór?
To jest program bardzo dobry dla osób, które chcą żeby uczniowie studenci, a być może współpracownicy, chętniej angażowali się w działania. Może tu chodzić o aktywność uczniów na lekcji, relacje pomiędzy klasami czy współpracę nauczycieli różnych przedmiotów. Może chodzić o realizację angażujących i ciekawych projektów edukacyjnych, społecznych czy uczących biznesu i zarządzania, np. we współpracy z zewnętrznymi firmami. Może w końcu chodzić o to, że chcesz po prostu polepszyć dla siebie i innych pracę w danej placówce.
Akademia to będzie też świetny program dla tych, którzy szukają świeżości i innowacyjności w swojej pracy, Dla tych chcą z jednej strony takiego wyjścia poza schemat w edukacji, ale z drugiej strony wiedzą, że potrzebne jest też osadzenie w realiach. Design thinking jest podejściem mówiącym o ludzkich potrzebach, o tym co warto zrobić, czego rzeczywiście potrzebują ludzie, więc z jednej strony mamy tę kreatywność i wychodzenie poza schematy, ale ona jest w odpowiedzi na coś, co jest realnie potrzebne.
Akademia Moderatorów bardzo przyda Ci się również jeżeli chcesz wprowadzać zmiany w edukacji lub na innym polu, i chciałabyś się nauczyć jak te nowe rozwiązania projektować, żeby rzeczywiście rozwiązywały problemy i ubogacały życie, zamiast je komplikować. W takim przypadku kompetencje moderatora design thinking pozwolą Ci łatwiej zrealizować to, czego chcesz.
.
Jak wygląda grupa w Akademii Moderatorów DT?
W ramach Akademii łączymy korzyści tego że pracujemy na żywo w grupie i uczestnicy mogą czerpać od siebie nawzajem, z bardzo mocnym indywidualnym podejściem do każdego. Grupa liczy maksymalnie sześcioro uczestników, bo zależy mi, żeby każdy uczestnik otrzymał bardzo mocne wsparcie indywidualnie w całym procesie.
Szczególnie widać to w kroku trzecim, kiedy prowadzisz swój własny zespół i realizujesz własny projekt, więc tam to wsparcie jest naprawdę bezcenne. Poza spotkaniami grupowymi, jestem dostępna dla Ciebie telefonicznie, więc możesz szybko dostać odpowiedź na pytania, a na dodatek możesz skorzystać z superwizji swojej pracy z grupą i dostać informację zwrotną.
.
Co otrzymasz w ramach Akademii Moderatorów Design Thinking?
Akademię prowadzę zdalnie, więc w niej uczestniczyć i korzystać z dowolnego miejsca z dostępem do internetu. W ramach Akademii mamy 37 godzin spotkań na żywo, ale w sumie na cały kurs musisz zarezerwować sobie około 120 godzin pracy, bo oprócz spotkań na żywo działasz też indywidualnie, a w trzecim kroku działasz też ze swoim zespołem. To wszystko wymaga czasu, więc patrz na Akademię jako na 120 godzin działania z myśleniem projektanckim.
Żeby zrealizować cały program, oprócz spotkań na żywo, dostaniesz materiały merytoryczne: nagrania wideo, elektroniczny podręcznik, gotowe formatki narzędzi, które możesz wykorzystywać ze swoimi grupami i case study, czyli przykłady wykorzystania design thinking w różnych obszarach edukacyjnych.
Mocnym wsparciem praktycznym jest też możliwość skorzystania z superwizji Twojej pracy z grupą. Taka superwizja to jest świetne narzędzie do tego, żeby rozwinąć nie tylko swoje umiejętności w zakresie design thinking, ale też trenerskiej pracy z grupą, bo na to wszystko też zwracam uwagę.
Żeby wspierać wymianę spostrzeżeń i wniosków, dla każdej edycji tworzę grupę dla uczestników, w której na bieżąco się komunikujemy. Doświadczenie pokazuje, że na Akademii spotykają się zajawieni edukacyjni aktywiści, którzy chcą zmieniać szkołę i sięgają po nowe możliwości, więc dodatkową korzyścią są nowe, wartościowe i inspirujące znajomości.
Dostajesz też dostęp do aktualizacji materiałów w trakcie roku po zakończeniu Akademii, więc kiedy pojawiają się nowe treści czy narzędzia, to automatycznie masz do nich dostęp.
No i wspomniany wcześniej dostęp do moich doświadczeń, wniosków i przemyśleń, z których możesz po prostu korzystać, żeby uniknąć błędów i sprawniej działać.
.
.
Kto prowadzi Akademię Moderatorów DT?
Ten program prowadzę osobiście ja – Ewa Tomczak, więc będziesz miała, będziesz miał dostęp do całego mojego doświadczenia – nie tylko w zakresie edukacyjnym i projektanckim, ale również trenerskim, biznesowym i marketingowym. Miałam przyjemność działać ze wszystkimi etapami edukacyjnymi – od żłobka do uczelni wyższych, a także z licznymi podmiotami okołoedukacyjnymi. Jeśli jeszcze mnie nie znasz, zachęcam Cię do przejrzenia projektów, które realizowałam i organizacji, z którymi współpracowałam na stronie www. To jest całkiem wybuchowy miks.
.
Na czym polegają poszczególne kroki Akademii Moderatorów DT?
Cała Akademia składa się z trzech kroków, które kolejno wprowadzają Cię głębiej w design thinking (myślenie projektanckie). Jeśli czujesz, że chcesz uczestniczyć tylko w części, możesz wybrać to, czego potrzebujesz, nie musisz korzystać ze wszystkich trzech. Natomiast jeżeli chodzi o moduł trzeci, jeżeli zdecydujesz się tylko na ten krok, to przed startem będę z Tobą prowadzić rozmowę żeby upewnić się, że masz wystarczające doświadczenie jako członek zespołu, tak żebyś mogła / mógł płynnie wejść w rolę moderatora.
Ale po kolei… Krok pierwszy to są warsztaty wprowadzające do projektowania. To jest jeden dzień, w trakcie którego spędzamy 4 godziny na tym, żeby zaprojektować rozwiązanie dopasowane do potrzeb odbiorcy. Od początku już działamy na prawdziwych danych z naszej bazy realizacji. Przechodzimy krok po kroku poszczególne etapy, żebyś zrozumiał_a i poczuł_a na czym polega design thinking, jak tutaj się pracuje i trochę się zaczęła / zaczął układać z tym podejściem.
W kroku drugim będziesz działać w szerszym zakresie i weźmiesz udział w rozwiązywaniu realnego wyzwania, które sami wybierzecie. Przechodzisz wszystkie kroki jako członek zespołu, tak jak w pełnym procesie projektowym. To już nie jest symulacja, w drugim kroku pracujemy na żywym organizmie. Startujemy od określenia tematu i dochodzimy w trakcie pięciu trzygodzinnych spotkań do momentu kiedy mamy przetestowany pierwszy prototyp rozwiązania. Tutaj analizujecie dane zastane, zbieracie dane pierwotne, prowadząc wywiady czy obserwacje, syntezujecie i analizujecie zebrany materiał badawczy, definiujecie potrzeby, generujecie pomysły, prototypujecie i testujecie.
Takie głębokie doświadczenie perspektywy członka zespołu jest moim zdaniem niezbędne, żebyś skutecznie mogła mógł wejść w rolę moderatora. Tylko tak naprawdę będziesz wiedział_a, jak to jest być członkiem zespołu i o co tak naprawdę prosisz swoich uczniów czy współpracowników.
Krok trzeci to jest doświadczenie bycia moderatorem. Spotkania na żywo są krótsze i trwają półtorej godziny. W tym kroku nacisk przesunięty jest na działanie z zespołem pomiędzy konsultacjami. Na spotkaniach omawiamy pytania związane z materiałem merytorycznym i omawiamy też aktualne działania z zespołem – co i jak zostało zrealizowane, jakie wystąpiły problemy, jak można zareagować, na co warto zwrócić uwagę i jakie pojawiły się wnioski. Dzięki temu uczysz się nie tylko ze swojego procesu, ale też z doświadczeń innych uczestników.
.
Skąd wziąć swój zespół?
Najlepiej, żeby Twój pierwszy zespół składał się on z 4 do 6 osób. Rekomenduję zaprosić do projektu współpracowników – innych nauczycieli czy wykładowców, bo w ten sposób oni też poznają metodę design thinking i będziesz mieć silną grupę wsparcia do dalszych działań, taki transformacyjny zaczyn liderów zmiany. W kilka osób łatwiej potem działać niż samemu. Co może być ważne, członkowie Twojego zespołu mogą też otrzymać zaświadczenie potwierdzające, że realizowali projekt w podejściu design thinking.
Oczywiście można też do zespołu zrekrutować uczniów czy studentów, a nawet osoby spoza placówki. Wszystko jest do Twojej decyzji i będziesz mieć na to mnóstwo czasu.
.
Jak wygląda harmonogram najbliższej edycji?
Krok 1, czyli dobrze wystartuj, zaplanowany jest na sobotę, 15 marca. Kolejne spotkania odbywają się już we wtorki. Krok drugi zaczyna się od 18 marca 2025 r. a kończymy go 29 kwietnia 2025 r. Spotykamy się tu za każdym razem na 3 godziny od 17 do 20. Krok trzeci zaczyna się na spokojnie po wakacjach. Od października do grudnia prowadzisz swój własny zespół. Spotkania na żywo trwają półtorej godziny, od 17 do 18:30.
Jeśli potrzebujesz innych terminów spotkań, skontaktuj się ze mną.
.
Jak wyglądają kwestie finansowe?
Możesz wybrać sobie ten kroki lub te kroki, które dla Ciebie jest dobre i potrzebne na teraz. Krok pierwszy, czyli jednodniowe wprowadzające warsztaty, wiąże się z opłatą 450 zł. Krok drugi czyli 5 3-godzinnych spotkań kiedy ja prowadzę wasz zespół i projektujecie rozwiązanie razem to jest 1450 zł. Krok trzeci, czyli wsparcie przy moderowaniu własnego zespołu to jest 2450 zł. Możesz kupić dowolny z tych kroków osobno z tym założeniem, o którym wspomniałam wcześniej – jeżeli wybierasz trzeci, to poproszę cię o rozmowę, żebym mogła się upewnić, że masz doświadczenie, które jest do tego potrzebne.
Natomiast jeżeli już wiesz, że chcesz kupić cały program Akademii i przejść cały proces od początku do końca to otrzymasz rabat w wysokości 450 zł. Za całość zapłacisz wtedy 3900 zł – czyli pierwszy krok otrzymasz w gratisie.
Standardowo płatność realizujemy z góry, czyli przed rozpoczęciem danego kroku i taka opcja jest wymagana, żeby otrzymać rabat przy zakupie całej Akademii.
Jeśli natomiast to będzie wygodniejsza dla Ciebie opcja, możesz skorzystać z płatności ratalnych. Jeśli interesuje Cię ta opcja finansowania, skontaktuj się ze mną.
.
Na zakończenie
Na koniec powtórzę najważniejszą rzecz – to jest program dla tych, którzy na serio chcą poznać design thinking i rozwinąć kompetencje moderatorskie. Być może czytałaś już książki, może oglądałaś jakieś webinary, może nawet byłaś na jakichś warsztatach, ale czujesz, że nie masz pewności co i jak robić, żeby zadziałało w projekcie prowadzonym przez Ciebie. Zapraszam Cię na Akademię, gdzie przećwiczysz wszystkie kroki z siatką bezpieczeństwa i mocnym wsparciem, tak żeby jak najwięcej się nauczyć. Tutaj będziesz działać, projektować i moderować.
Dziękuję ci serdecznie za uwagę. Jeżeli dotąd dotarłaś_eś, znaczy to, że jest to pewnie dla Ciebie ciekawy i aktualny temat i dlatego liczę, że spotkamy się na Akademii. Do zobaczenia!
.