konferencja dla edukacji

projektowanie rozwiązań dla edukacji, czyli design thinking po polsku


Zapraszamy obecnych i przyszłych nauczycieli, wykładowców, dyrektorów i wszystkich związanych z oświatą na bezpłatną konferencję online.

Motyw przewodni tegorocznej konferencji to “GEN Przedsiębiorczości”. Skupiamy się na różnorodnych opcjach rozwoju szeroko rozumianych kompetencji przedsiębiorczych, m.in.: komunikacji, współpracy, inicjatywności, podejmowania decyzji oraz kreatywności, które są bardzo przydatne w życiu również dla osób, które nie prowadzą własnych biznesów.



Zależy nam na popularyzacji dobrych praktyk i pokazaniu rzeczywistego wykorzystanie myślenia projektanckiego (design thinking) i innych zwinnych podejść w praktyce edukacyjnej, dlatego jako prelegentów wybieramy przedstawicieli jednostek, które wykorzystują je u siebie.

Biorąc w udział w konferencji, poznasz bieżące trendy w tworzeniu rozwiązań dla szkół i uczelni, dowiesz się jak skutecznie radzić sobie z wdrażaniem zmian i usprawnień oraz zobaczysz na praktycznych przykładach jak można wykorzystać w oświacie narzędzia projektanckie.

W ramach konferencji odbędzie się seria spotkań online (webinarów), w których możesz uczestniczyć bezpłatnie.

Konferencja odbedzie się w dniach 21 – 24 sierpnia 2023 r. Spotkania odbywają się każdego dnia o godz. 11 oraz 15.
>> Wydarzenie na Facebooku



🔵 Inspiracja na start: panel dyskusyjny z przedsiębiorczymi nastolatkami

poniedziałek, 21 sierpnia 2023 r., g. 11

Oni już tu są. Biorą sprawy w swoje ręce. Działają.
Poznaj uczniów szkół ponadpodstawowych, którzy odważnie sięgają po możliwości rozwoju i śmiało dążą do realizacji swoich marzeń. Zobacz spojrzenie przedstawicieli młodego pokolenia na to jak najlepiej rozwijać swoje przedsiębiorcze kompetencje.

Marcelina Maciąg – Przewodnicząca Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego, Parlamentarzystka w Parlamencie Młodych RP 5 i 6 kadencji, członkini inicjatywy “Salon of Inspiration” oraz jedna z najlepszych debatantów szkół średnich w Polsce. Jako Przewodnicząca Młodzieżowego Sejmiku kieruje pracą 51 młodych radnych, którzy realizują projekty związane z edukacją, zdrowiem psychicznym, inkluzywnością, aktywizacją młodzieży i ekologią. Ma 16 lat.

Dominik Ilnicki – ambitny podróżnik, który mając 17 lat, zwiedził pół Europy korzystając jedynie z programu Erasmus+. Posiada doświadczenie w koordynowaniu projektów i prowadzeniu warsztatów. Działa aktywnie w fundacjach związanych z edukacją, m.in. z Our Future Foundation czy Szkoła 2.0. Podzieli się swoim doświadczeniem z kilkunastu projektów i opowie w jaki sposób pozytywnie wpływają na rozwój młodzieży.

Martyna Łuszczek – młoda naukowczyni z duszą społecznika, która wspiera zrównoważony rozwój. Autorka licznych prac badawczych oraz artykułów naukowych z dziedziny ekonomii i ochrony środowiska. Laureatka naukowego konkursu E(x)plory. Wyróżniona przez Forbesa w zestawieniu 25under25 (25 najbardziej wpływowych młodych ludzi przed 25 rokiem życia) oraz przez Fundację Perspektywy w rankingu TOP100 Women in AI. Na co dzień pracuje jako doradca Ministra Cyfryzacji.

Igor Księżuk – młody biznesmen i dusza towarzystwa. Ukończył program matury międzynarodowej w Liceum Ogólnokształcącym nr V we Wrocławiu. Od 13 roku życia wie, że chce prowadzić własną działalność gospodarczą i zrealizował ten plan w wieku 18 lat. Jego firma zajmuje się tworzeniem wyrobów z drewna, głównie skupiając się na stołach. Jego pasją jest również sport, w szczególności snowboard i pływanie.

Emilia Terlecka – absolwentka XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu. Pełni funkcję Head of Econverse Cup Wrocław. Jest współtwórczynią Informatora Stypendialnego od Wyciskarki Potencjału. Ukończyła kursy z m.in. Design Thinking, Teorii Gier, Retoryki i oratorstwa. Lubi udzielać się społecznie, brać udział w licznych konferencjach, podróżować, a także rozwijać się w różnych dziedzinach naukowych. Jej pasje to narciarstwo, gra na fortepianie i czytanie książek.




Zaproszeni prelegenci


🔵 DT na lekcjach BiZ – Nastoletni na TOPie!

poniedziałek, 21 sierpnia 2023 r., g. 15

Na spotkaniu dowiesz się na czym polega i jak realizowany jest projekt “Nastoletni na TOPie! Multimedialne wsparcie nauczania przedsiębiorczości”, w ramach którego powstaje 30 inspirujących filmów wspierających realizację podstawy programowej Biznesu i Zarządzania wraz z autorską propozycją 30 aktywizujących lekcji. Materiały przeprowadzą nauczyciela i zespoły uczniowskie przez projektowanie własnych przedsięwzięć pokazując praktykę, kanwy i metody wykorzystywane w poszczególnych krokach, m.in. podejście DT.

Joanna Szustakiewicz – Kierowniczka Projektu Nastoletni na TOPie!, praktyk design thinking i projektantka usług. Organizatorka Design Thinking Week. Wykładowczyni WSB Wrocław, UWr, UE, gdzie uczyła również wykładowców wykorzystania DT w pracy ze studentami. Kierownik projektu Innovation, Creativity and Talent e-training program for ICT SMEs. Absolwentka programu Top 500 Innovators na University of California, Berkeley. Prezeska Stowarzyszenia Top 500 Innovators.

Małgorzata Rzepa – Ekspertka Dydaktyczna w projekcie Nastoletni na TOPie!, nauczycielka przedmiotów zawodowych z zakresu zarządzania, ekonomii i logistyki, opiekunka Samorządu Szkolnego i praktyk uczniów (program Erasmus+ oraz program Powervet). Wykorzystuje empatię, by przekuć niechęć uczniów do przedmiotów związanych z przedsiębiorczością, we wzajemne zaufanie i satysfakcjonującą współpracę. Kierowniczka Projektów (DTWeek, Ogólnopolskie Dni Uważności).


🔵 Młodzieżowe Misje Gospodarcze – innowacyjne doradztwo zawodowe

wtorek, 22 sierpnia 2023 r., g. 11

Podczas webinaru poznasz kulisty i ewolucję Młodzieżowych Misji Gospodarczych – projektu, który łączy uczniów ze światem biznesu. Projekt skierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych oraz studentów. Przez pięć edycji organizatorzy testowali różnorodne modele współpracy z różnorodnymi branżami: od spożywczej, przez mechaniczną aż do lotniczej. Od prostych zadań do rozwiązania, przez tworzenie scenariuszy przyszłości aż do wdrażania akcji promujących branżę w szkole.

Damian Michalak – Zastępca Dyrektora Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Kaliszu, absolwent Politechniki Poznańskiej, laureat nagrody Marszałka Województwa Wielkopolskiego dla innowacyjnych przedsiębiorców w kategorii wodorowej H2 ”i-wielkopolska”, właściciel patentu w dziedzinie elektrochemicznej produkcji wodoru w branży motoryzacyjnej, twórca inhalatora wodorowego do zastosowań medycznych, przewodniczący Panelu Biznesu Wielkopolskiej Platformy Wodorowej.


🔵 Odkrywanie i wspieranie talentów – program Explory w pigułce

wtorek, 22 sierpnia 2023 r., g. 15

Spotkanie będzie okazją do zapoznania się z działaniami skierowanymi do uczniów, nauczycieli i społeczności szkolnych, które realizowane są w ramach Programu Explory – inicjatywy, która od 12 lat odkrywa, inspiruje i tworzy społeczność młodych talentów. Flagowymi działaniami są Konkurs Explory (konkurs na projekty badawcze i wynalazki dla młodzieży w wieku 13-20 lat) i Festiwale Nauki organizowane w różnych miastach Polski. Ale Explory to o wiele więcej. Na spotkaniu dowiesz się jak program Explory wspiera rozwój uczniów, jakie działania realizuje ze szkołami i jak można dołączyć do społeczności Explorerów.

Dorota Braziewicz – Dyrektorka Programu Explory w Fundacji Zaawansowanych Technologii. Od 17 lat koordynuje międzynarodowe i ogólnopolskie projekty edukacyjne dla młodzieży, m.in w ramach programów: Młodzież, Młodzież w Działaniu, Erasmus + oraz workcamps. Przez 4 lata pełniła funkcję wiceprezeski Stowarzyszenia „F jak Wszyscy”. Z wykształcenia polonistka i filmoznawczyni. W swojej pracy najbardziej ceni możliwość tworzenia nowych programów edukacyjnych wspierających rozwój utalentowanej młodzieży.


Chcesz wykorzystać design thinking u siebie?


🔵 Wirtualny biznes – realne kompetencje, czyli jak uczyć biznesu i zarządzania w sposób praktyczny

środa, 23 sierpnia 2023 r., g. 11

Na webinarze poznasz Branżowe Symulacje Biznesowe Revas – narzędzie online do prowadzenia wirtualnych firm, i dowiesz się jak można dzięki nim zamienić teoretyczne lekcje w praktyczną przygodę. W symulacjach uczniowie i studenci uczą się podejmować realistyczne decyzje biznesowe i rozwiązywać problemy związane z prowadzeniem różnorodnych biznesów w Polsce, np. warsztatów samochodowych, biur podróży, serwisów IT, salonów fryzjerskich, firm transportowych, salonów kosmetycznych, wirtualnych klinik, innowacyjnych przedsiębiorstw produkcyjnych czy usług doradczych.

Wojciech Pitura – współwłaściciel oraz Prezes Zarządu Revas sp. z o.o., Wiceprezes Fundacji Przedsiębiorczości Revas, wieloletni pracownik naukowo-dydaktyczny WSIiZ w Rzeszowie, wykładowca WSPIA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej. Certyfikowany trener symulacji biznesowych, który od 15 lat prowadzi lekcje, zajęcia i szkolenia z wykorzystaniem gier decyzyjnych dla uczniów, studentów i pracowników firm. Współautor wielu różnorodnych symulacji biznesowych.


🔵 Startuj po marzenia, stwórz swój start-up

środa, 23 sierpnia 2023 r., g. 15

Na spotkaniu dowiesz się jak prelegentka zainicjowała i zrealizowała autorski projekt z zakresu przedsiębiorczości, kreatywności i innowacyjności: “Startuj po marzenia, stwórz swój startup”. Projekt był skierowany do uczniów szkół technicznych i branżowych. Jego celem była pomoc młodym ludziom w przygotowaniach do samodzielnego prowadzenia działalności w formie startupów. Zwieńczeniem półroczego procesu był konkurs na najlepsze prezentacje pomysłów na start-upy.

Beata Nowakowska – doradca zawodowy, coach kariery, trener rozwoju osobistego. Od pięciu lat pomaga młodzieży podejmować trafne decyzje związane z wyborem ścieżki  edukacyjno – zawodowej. Pracując w Specjalistycznej Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej „Krakowski Ośrodek Kariery” i w VIII Prywatnym Akademickim Liceum Ogólnokształcącym, rozwinęła swoją kreatywność tworząc projekty dla młodzieży. Absolwentka Akademii Moderatorów Design Thinking dla Nauczycieli i Wykładowców.


🔵 Młodzieżowe miniprzedsiębiorstwo – krok po kroku

czwartek, 24 sierpnia 2023 r., g. 11

Na spotkaniu poznasz program, w którym uczniowie szkół ponadpodstawowych zakładają własne, realnie działające firmy i prowadzą je przy wsparciu konsultantów biznesowych. Projekt “Młodzieżowe miniprzedsiębiorstwo” prowadzi ich od szukania pomysłu, przez biznesplan, pozyskanie kapitału, działania marketingowe, aż do sprzedaży i dokumentacji finansowej. Program wieńczy Konkurs Miniprzedsiębiorstwo Roku, a jego zwycięzca reprezentuje Polskę w konkursie europejskim podczas Festiwalu Przedsiębiorczości GEN-E.

Karina Machura – nauczycielka chemii oraz podstaw przedsiębiorczości w liceum ogólnokształcącym, autorka wielu innowacji pedagogicznych, propagatorka nauki poprzez działanie. Z Fundacją Młodzieżowej Przedsiębiorczości związana od 1994 roku. Jest w niej trenerką programu Ekonomia w szkole i Moje finanse. Koordynuje krajowy program Młodzieżowe miniprzedsiębiorstwo. Współtworzyła program nauczania oraz materiały dydaktyczne do prowadzenia zajęć Młodzieżowe miniprzedsiębiorstwo oraz podstawy przedsiębiorczości. Pasjonatka podróży i górskich wędrówek.

Joanna Andrzejewska – Wiceprezeska Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości odpowiedzialna za projekty międzynarodowe z zakresu edukacji ekonomicznej i przedsiębiorczej, współpracę z partnerami biznesowymi, wolontariat kompetencyjny oraz narzędzia IT. Project managerka z ponad 16-letnim doświadczeniem w zarządzaniu projektami szkoleniowymi i edukacyjnymi, w tym e-learningowymi. Absolwentka socjologii UJ i Hogskolan Dalarna (Szwecja), stypendystka Norwegian University of Science and Technology (Norwegia) i Norweskiej Rady Naukowej.


🔵 Popojutrze – przedsiębiorcza innowacja edukacyjna AGRO-EKO-LAB skierowana do rolniczych szkół branżowych

czwartek, 24 sierpnia 2023 r., g. 15

Na spotkaniu dowiesz się jak prelegentki razem z firmą Sense Consulting opracowały i zrealizowały innowacyjny projekt AGRO-EKO-LAB. Jego celem była pomoc młodym ludziom, którzy wybrali kształcenie o profilu rolniczym, w przygotowaniu do samodzielnego prowadzenia i rozwijania swoich przedsięwzięć. Innowacja mocno poruszała wątek przedsiębiorczy wskazując na najróżniejsze możliwości działania na rynku. AGRO-EKO-LAB to 1 z 3 eduinnowacji skalowanych w ramach „Popojutrze Zawodowo” – projektu zrealizowanego ze środków Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.

Małgorzata Szymko Staniszewska – przedsiębiorczyni z 16-letnim doświadczeniem zawodowym. Zmienia i projektuje. Posiada własne studio graficzne, które obsługuje firmy z sektora MŚP. Założycielka rodzinnego slowbrandu Naturofaktura i zero-waste’owych sklepów BIOrę, prezeska spółki Eco Mindset, która zajmuje się dystrybucją odżywczych mikrolistków Heimgart i wprowadza na rynek nową własną markę organicznej żywności Biossom. Założycielka Poznańskiej Farmy Miejskiej – przestrzeni w sercu miasta, w której uprawiane są zdrowe warzywa, liście i zioła.

Maria Hirowska – Absolwentka Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu na kierunkach ogrodnictwo oraz dietetyka. Jako Product Manager związana od 12 lat z marką Folwark Wąsowo – producentem ekologicznych warzyw i przetworów. Od wielu lat zaangażowana w projekty edukacyjne m.in.: ogólnopolską akcję Zdrowy Przedszkolak oraz akcje promujące produkcję ekologiczną. Autorka i współautorka publikacji i materiałów edukacyjnych traktujących o zdrowym żywieniu skierowanych dla dzieci szkolnych.


>> Regulamin udziału w konferencji 



Patronat honorowy


Partner technologiczny